Ufundowaliśmy replikę bandery statku "LWÓW"
Mamy przyjemność poinformować Państwa, że ufundowaliśmy replikę bandery statku "LWÓW".
Bandera została przekazana I LO w Tczewie, siedzibie pierwszej Szkoły Morskiej w Odrodzonej Polce z 1920 r.
W 1920 roku Szkoła Morska mieściła się w Tczewie i obecnie replika bandery będzie miała swoje miejsce w budynku szkoły - obecnie liceum ogólnokształcące.
"Lwów" - 3-masztowy bark zbudowany w 1869 r. w Wielkiej Brytanii jako 3-masztowa towarowo-pasażerska fregata "Chinsura". Był to jeden z pierwszych stalowych żaglowców, pierwotnie pływający do Indii i Australii. Od 1883 r. pływał jako "Lucco" u włoskiego armatora, a w 1915 r., uszkodzoną w wyniku sztormu jednostkę, kupił holenderski armator i przetaklował na bark o nazwie "Nest".
Zakupiony latem 1920 r., dla nowo powstającej Szkoły Morskiej w Tczewie, został przebudowany na statek szkolny z celowym pozostawieniem części ładowni. "Lwów" musiał bowiem zarabiać na swoje utrzymanie, stąd również trasy jego podróży układały się w zależności od przeznaczenia otrzymanego do przewozu ładunku. Pierwotnie kadłub żaglowca malowany był na czarno, z białym pasem bateryjnym i imitacjami ambrazur. W 1924 r., po brazylijskiej podróży, został przemalowany na biało.
Wyprawa do Brazylii była najsłynniejszym rejsem "Lwowa" - wypłynął z Gdańska 23 maja 1923 r., 13 sierpnia, jako pierwszy polski statek, przekroczył równik, 7 września osiągnął Rio de Janeiro. Gościł jeszcze w Santos i Paranagua, w drogę powrotną ruszył 15 października. Do Cherbourga dotarł 11 stycznia 1924 r., gdzie pozostał na zimę. Część załogi i uczniowie wrócili do Polski drogą lądową. Komendantem żaglowca był Tadeusz Ziółkowski, oficerem nawigacyjnym Mamert Stankiewicz, starszym oficerem Konstanty Maciejewicz, radiotelegrafistą Alojzy Kwiatkowski, żaglomistrzem Jan "Waju" Leszczyński - wszyscy legendarne postacie morskiej Polski.
Żaglowiec pływał do 1929 r., a 13 lipca 1930 r. funkcję żaglowca szkolnego przejął wprowadzony do służby "Dar Pomorza" (Szkoła Morska przeniosła się w tym czasie z Tczewa do Gdyni).” /źródło https://umg.edu.pl/armator/lwow/